AİLENİZE OLUMLU MODEL OLUN

Aile Üyelerinize Olumlu Model Olun!

    Dostunuza ve çocuklarınıza önce siz olumlu model olun. Yapılmasını istediğiniz davranışı onlara önce siz yaparak gösterin..

• Çocuğun başında durup misafirlere, akranlarına “teşekkür et”, “ özür dile” gibi yönergeler vermeden önce kendisi size bir şey uzattığında “teşekkür ederim” deyin.

• Sesiniz gereğinden daha yüksek çıktığında yüzüne yaklaşın ve “özür dilerim” deyin. Bunu eşinizle iletişim halindeyken de yapabilirsiniz.

• Eşiniz, sevgiliniz, dostunuz sizi diğer insanların önünde küçük düşürüyor, aşağılıyor veya istediğiniz kadar kibar davranmıyorsa tersini yapın: onu insanların yanında övün, yüceltin ve gereğinden fazla kibar davranın. Bunun nasıl bir his olduğunu fark etmesi ve kaba davranmak arasındaki farkı anlaması zor olmayacaktır.

• “Kocam bana bir gün elinde çiçeklerle gelmedi…” Bir gün siz ona elinizde çiçeklerle gelin. Bunları sana aldım, deyin. Bunu sıklaştırın. Bu işte bir terslik olduğunu fark etmesi geç olmayacaktır.

• “Çocuklarım ders çalışmıyorlar…” Siz çocukların gözleri önünde hiç ders çalıştınız mı? Elinize bir kitap alın, okuyun ve okuduklarınızı onunla paylaşın. Bilginin sizi ne kadar meraklandırdığını gösterin.

    Bu davranışlar savaşın ortasında gül atmak gibidir, barışa ve işbirliğine davettir. Çatışma çıkarmak kolay… Ne yapılması gerektiğini herkes söyleyebilir; ancak çok az kişi onu size yaparak gösterir.