EVLİLİK

EVLİLİK

   Canlıların varoluşundan beri iki canlının birleşmesi söz konusudur. Bu, biyolojik bir içgüdüdür. İnsanlar da tarih öncesi çağlarda evliliğe bu içgüdü ile adım atmış, bunu toplumsallaştırmıştır. Günümüzde evlilik, iki insanın fiziksel, duygusal, sosyal, ekonomik ve kültürel dünyalarını birleştirmesidir. Tabi her evlilik ilişkisinde bu boyutların tümü birleşmez; bu çiftin tercih ve yaşam koşullarına göre değişir. Örneğin her evlilikte ekonomik bir birleşmeden söz edemeyiz. Bu nedenledir ki her evlilik kendi içinde bir sistem oluşturur ve bu sistem ortak bir paylaşımla devam eder. .

   Tüm sağlıklı evlilikler birbirinin aynı veya benzeri olmak zorunda değildir. Komşunun kocası kapıya her hafta çiçekle gelir; ama bizim kapının ötesindeki dünyada sarılmak veya güldürmek çiçekten daha değerli bir davranış sayılabilir. Hedef çiftlerden ikisinin de bu ilişkiden memnuniyet ve huzur bulmasıdır. Bu memnuniyetin içinde güven, bağlılık, sevgi, saygı, paylaşım ve anlayış gibi sihirli kavramlar yatar. Bu sihirli çubukları dengeli kullanabilen çift kendi sistemini ustaca yaratır ve evliliğini sağlıklı sürdürebilir..

Evlilik / Çift Danışmanlığı

   Evli veya birlikte yaşayan çiftlerle yapılan evlilik danışmanlığının hedefi, sağlıklı birlikteliği sürdürebilecek yeteneği çiftlerden her birine kazandırmaktır. Bu kazanımın içinde bireylerden her biri karşındakinin bakış açısını anlayabilme yeteneği, doğru iletişim kurma yollarını, kişilik ve kimliğinin farkındalığını, aile etkisini görebilme ve kontrol edebilme yeteneğini, problem çözme yöntemlerini öğrenir veya geliştirir. Yanlış bir inanca göre her insan iyi bir kadın/ erkek, iyi bir anne/ baba, iyi bir eş, iyi bir insan olma yeteneği ile doğar ve bu durumu sürdürmeyi bilmelidir. Oysa bu kavramların hepsi öğrenilebilen rollerdir: sonradan öğrenilir ve geliştirilir. Genelde yaptığımız şey bu rollerin gelişimini hayatın akışına bırakmamızdır. İşte evlilik danışmanlığı bunu çift veya bireyi kendi iradesi ile geliştirmek istediği noktada rehberlik eder.

Evlilik Danışmanlığına Ne Zaman Başvurmalıyız?

   Evlilik danışmanlığına evlenmeden önce başvurmakta yarar vardır. Her birey evliliğe doğru giderken üzerinde kişilik yapısı ile birlikte ailesini, kültürünü, inançlarını, düşüncelerini ve cinsiyet rollerini taşır. İyi bir eş olmadan önce iyi bir insan, iyi bir kadın veya erkek, iyi bir evlat olmaya çalışmaktadır. Bu rollerini oturtmakta başarılı olamayan, iç dünyasında çatışma yaşayan birey iyi bir eş olmada güçlüklerle karşılaşabilir. Danışmanlık sürecinde uzman yardımı ile çift evliliklerine taşıyacakları bu özelliklerin farkına varır. Ayrıca her evlilik kapısı birçok yanlış inanç ve davranış kalıpları ile açılır; önceden alınan evlilik danışmanlığı bu yanlışların ortadan kaldırılmasıyla temiz bir sayfa açılmasına katkıda bulunur.

   Bazen evliliğimizin en hoş geçirilen dönemi gizil bir şekilde 5 veya 10 yıl sonrasına olumsuz birikimler yapar. Biz bunun farkına vardığımızda “meğer ne çok hatalar yapmışım” veya “ meğer hep aşağılanmışım” deriz. Bu nedenle en huzurlu evlilikler dahi analizi hak eder.

   Tabi ki öncelikli başvurulması gereken dönemler de var, bunlar çiftin birbirine karşı bencilce davranmaya başladığı, birbirini duygusal veya fiziksel olarak incitmeye başladığı, paylaşımın azaldığı veya bittiği, cinselliğin azaldığı veya bittiği, şiddetin baş gösterdiği, aldatma/ aldatılma ile karşı karşıya gelinmiş dönemlerdir. Bu dönemde çiftler sağlıklı düşünmeyi bırakıp birbirlerine savaş açmaya, kazanmaya veya savunmaya odaklanırlar ve karşı tarafın duygularına kulaklarını tıkayarak geçen her gün çifti çöküşe götürebilir. Bu nedenle erken başvuru her zaman güzel sonuçlar yakalama olasılığını arttırır.

Evliliğimiz kurtulur mu?

   Evlilik danışmanlığına verilen yanlış anlamlardan biri de başvuran çiftin evliliğini kurtarma amaçlı olduğu, çifti boşanmanın eşiğinden döndürdüğü veya boşanma kararından vazgeçirdiğidir. Çiftlerin destek sürecinde uyguladıkları tekniklerle birbirlerini anlayabilme, birbirlerini memnun edici davranışlara yönelme, birlikte vakit geçirmenin özel ve değerli yanlarını yaratma yollarını arttırdıkları doğrudur; ancak bireylerin istedikleri sürece... Ayrıca bu davranışlar yalnız var olan evlilik ilişkisi için değil, kişinin tüm yaşamı boyunca kullanabileceği öğrenimlerdir ve uzmanlar, psikologlar, terapistler çifte boşanıp boşanmayacakları konusunda fikir veremez, yönlendirme yapamazlar. Yine de çiftlerin hem kendilerine hem eşlerine ikinci bir şans vermeleri yardıma daha açık olmalarını sağlar.

Evlilik Danışmanlığı Ne Kadar Sürer?

    Bir danışmanlığın süreci hazırlanmış bir program gibidir. Başı, ortası ve sonu vardır. Terapinin başında çift veya birey 1-2 seans değerlendirme görüşmesi yapar. Değerlendirme görüşmelerinde çiftin yaşam şekli, aile sistemi, var olan sorunun ne zamandan beri süregeldiğini, her biri tarafından sorunun nasıl görüldüğü anlaşılmaya çalışılır. Ardından çift ve danışman, neleri değiştirmek gerektiğine odaklanıp tartışmalar, ev ödevleri, gerekli kitap, Cd ve broşürlerle danışmanlığı sürdürürler.

    Problemler ne kadar belirgin, sade ve erken döneme aitse o kadar kısa dönemde çözüleceğine inanılmaktadır. Çiftin uyumunu ve huzurunu etkileyen faktörler bazen iç içe geçmiş ilişkilerden, çok eski döneme ait, affedilememiş yaşantılardan, ailelerin sınır sorunlarından dolayı karmaşık olabilir. Bu tür çiftlerin danışmanlık hizmetleri uzun dönemli olabilir. Yine de her sistem kendine özgü özelliklere sahiptir; çiftlerin güçlü yanları süreci kısaltabilir. Çiftin bu programdaki randevu saatlerini takip etmesi beklenir.

    Evlilik danışmanlığı bazen danışmanın çifti ayrı ayrı görmesini gerektirir. Bu ayrı görüşmelerden sonra çift tekrar bir araya gelerek danışman yönetiminde çözüm gerektiren konuları tartışırlar. Danışmanlığın ne zaman sona yaklaştığını genellikle çift fark eder; sorunların çözüldüğü mesajını artık daha sağlıklı olarak algılar. Danışmanla birlikte bir tarih belirlenir ve süreç sonlandırılır.